4. märts 2019

RK 2019. a valimistulemustest

Tänases Äripäevas võeti arvamus Riigikogust välja jäänud Eiki Nestorilt. Eks sarnane tõmba sarnast - tema saatis rahvalt riigikogulastele saadetud e-kirjad prügikasti: "Trash, trash," olla ta öelnud Riigikogu it-osakonnale, mida nende massiliste e-kirjadega peale hakata - ja nüüd tõmbas Riigikogu "prügikast" ta enda sisse.
Ta saatis rahva hääle prügikasti, nüüd saatis rahvas tema hääle prügikasti. Vaadates palju ta hääli kokku sai (kui vahepeal ei täpsustu), võiks ka öelda, et ta saadeti Ameerikat avastama ehk elu tegelikkusega kohtuma.

Reform võitis valimised. Mingil põhjusel ma olen sellega isegi rahul. Hea on valimiste võitja koalitsioonist välja mängida, kui liiga ülbeks jälle lähevad. Kui aga nad on normaalsed, on neil jõud enam-vähem normaalseid asju korda saata. Õnneks on olemas Ekre, kes vajadusel pidurit vähemalt aitab tõmmata, kui lausa ise ei tõmba.

Ekre sai rekordilise tulemuse - 19 kohta, millega ta pea 3-kordistas mandaatide arvu. Nad ehk tahtsid rohkem, 21 vähemalt, aga see oleks pannud neile peale asjatu surve. Nimelt on neil alguses vaja fraktsioon sellise hulga heas mõttes fanaatikutega tööle saada, ühte jalga astuma - see on neile esmakordne kogemus nii suure hulgaga Riigikogus tööle hakata.
Teiseks peavad nad tegema koostööd teiste erakondadega seadusealgatustel. See aga toob suurema hulga seadusealgatajaid taha. Ekre oma võimsusega annab ka teistele lootust, et asjast saab asja või vähemalt meediakära, ka seda vähemalt kahetasandilist - et seadus tagasi lükati ja kui palju seda toetati, mis annab võimaluse koalitsiooni survestada ja järgmistel valimistel veel parem tulemus teha.
Üksi seadusi algatades tekib kiusatus teistega koostööd enam mitte teha ja teised ka siis ei haaku enam nii lihtsalt.

Isamaa sai konservatiivsuse avansiks mitu kohta. Või siis tahavad deliiriumis kristlased hakata nt baptistikoguduses homosid õnnistama, võib-olla isegi laulatama. Heategevusega nad nagunii hakkama ei saa, räägivad küll ligimese armastamisest, aga abivajajatest hoiavad kaarega eemale - heal juhul sotsiaalkeskusesse jõuavad, aga ukse taha... nt toitu jagama ei jõua. Aga võib-olla asi muutub? Mul seda hea rääkida, olen ise ka ju baptist ja seda heategevusetust ise kohanud. Ma ise ka pole suurem otsene heategija, pigem panustan rahaliselt, aga ma ei käi ka halamas. Kirun, aga ei hala.

Keskerakond reetis oma põhimõtted ja sai oma tasu. Oleks ta natuke veel pingutanud, oleks refi lisahääled tema taskus olnud.

Sotsid jagasid Nestori teekonda - kui viimane jõudis sihile, siis esimesed jäid veel Riigikokku. Kiusajaid ei seedita, kui võimalik, lükatakse tänavale. Loodan, et KiVa programm võetakse sotside käest ära, muidu on sotsid nagu kits kärneriks.

Sotsidest eraldunud jesti dvesti sai oma tasu. Kuna ta sisse ei saanud ja tema valijad on pragmaatikud, siis tõenäoliselt ta jagab teiste väikeerakondade saatust - aeglane kustumine - aga erinevalt vähemalt ühest, kes läks haljale aasale, EKRP/EKDst, maanduvad sotsid ikka prügikastis, kuhu valijad neid suunasid. Ref ja kesk, sotsidena, praegu õilmitsevad, aga millalgi tuleb ka nende aeg või aeg meeleparanduseks. Nende juhtimise all on olnud elu probleemne, aga mitte võimatu. Ja ma ei eelda elust paradiisi nii või naa, nii et probleemne on ikka märgatavalt probleemne.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

Anonüümsed postitused pole oodatud!

Postituste ajaline järjestus