14. märts 2014

Õpetaja hullumeelne alatasustamine

Pidevalt räägitakse, et õpetajad on olulised ja nad võiksid rohkem palka saada, aga samas antakse mõista, et ega nad eriti pole enamat palka väärt.

Kes on õpetaja? Mõningad soovitavad õpetajaomadused
1) Õpetaja peab olema esindusliku välimusega (riietus, välimuse eest hoolitsetus) ning mingil määral mõtlemisvõimeline. Sellisele inimesele, mõelgem stereotüübina sekretärile, makstakse palka u 800 eurot ehk isegi enam.
2) Õpetaja peab olema oma ala ekspert. Eksperdile makstakse palka kindlasti 800 eurot ja enam.
3) Õpetaja peab suutma oma teadmisi edasi anda. Nt tehnik peab lihtsalt asja korda tegema, õpetaja siis oskama nt ülesande ära lahendada, aga teadmiste edasi andmine pole tehniku puhul eeldus. Õpetaja peab olema lisaks võimeline ka teadmisi edasi andma. Palk 800 eurot ja enam.
4) Õpetaja peab teadma teisi erialasid sh olema kursis päevauudistega ning neid siduma oma ainega või vähemalt käsitlema oma aines, et silmaringi avardada. Kursisolek muude valdkondadega ja edasiandmine. Palk 800 eurot.
5) Õpetaja peab kontrollima õpilaste omandatud teadmisi, sh taluma nende meelepaha, teinekord ka kiitust. Samuti võtab aega. Palk 800 eurot.
6) Kõige seejuures moraalne vastutus mitmesaja või isegi -tuhande inimese meeldiva päevajätku eest, edasipüüdluse säilitamine ja arendamine (motiveerimine).

Erialane arendamine on nö palga sees igal erialal.

Kas on veel vaja õpetajal midagi teada ja teha? Palju juba õpetaja tegelik hind on? Palju aga makstakse? Kas on Eestis mõnda eriala, kus on sellised ülemiste arvude summa ning kas temalt nõutakse osagi sellest?

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

Anonüümsed postitused pole oodatud!

Postituste ajaline järjestus