21. nov 2013

Äriühingute annetused erakondadele ja valimisõigus vaid erakonnaliikmetele

Hetkel on Rait Maruste (RK põhiseaduskomisjoni esimees, RE) käinud välja idee, et juriidilised isikud (äriühingud, mtü-d jts) võiksid siiski tohtida annetada erakondadele. Mina toetan, et võiks küll.
Äriühingutel on maailmavaade olemas, sest maksude kaudu rahastatakse nii sotsiaal kui ka muid sfääre ning enamuse maksu maksavad Eestis juriidilised isikud. Inimeste maksud on suur summa, aga mitte nii suur. Lõpuks maksab muidugi selle kinni tarbija, nii et mida soodsamalt saab müüja oma kauba-teenuse kätte, seda odavamalt saab ka seda tarbijale müüa.

Samas käib inimeste peades läbi mõte, et erakonnad (sh valimisliidud ja üksikkandidaadid) raiskavad raha (tõsi!) ja et elagu oma liikmemaksudest, liikmete annetustest; miks üldse peaksid teised annetama? Ma arvan, et kui jätta kogu erakondade rahastamine vaid liikmetele, siis jääb ka valimistel osalemine vaid liikmete õiguseks - kes maksab, see tellib muusika. Praegu aga tahetakse pigem nii, et üks seltskond maksab (erakonna liikmed) ja kõik või ehk isegi mitte kõik (erakonna liikmed võiks välja jätta) siis saavad valida.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

Anonüümsed postitused pole oodatud!

Postituste ajaline järjestus